Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami i ciekawymi materiałami dotyczącymi modelu przeprowadzonego w zeszłym roku procesu „Narady obywatelskiej o kosztach energii”, jak również tematów w nim poruszanych – ubóstwa energetycznego, energii i klimatu.

 

Głos Panelistów i Panelistek uwzględniony w Umowie koalicyjnej – wielkie nadzieje zostały rozbudzone

23 listopada 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Zadbamy o sprawiedliwą transformację, uwzględniającą bezpieczeństwo pracowników sektora energetycznego. Istotnym elementem transformacji będzie walka z ubóstwem energetycznym – to fragment Umowy koalicyjnej, którą 10 listopada 2023 r. podpisali liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy.

Rozmawiajcie z nami częściej niż raz na 4 lata

12 czerwca 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Ponad 80% polskiego społeczeństwa uważa, że politycy i polityczki powinni częściej zasięgać opinii ludzi przy podejmowaniu ważnych decyzji, ale trzeba zmienić zasady rozmowy – wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS dla More in Common i Fundacji Stocznia. Czy Polki i Polacy potrafią ze sobą rozmawiać? Jak sprawdzają się innowacyjne sposoby włączania społeczeństwa do dyskusji, takie jak narada obywatelska i jej ważny element – panel obywatelski? Czy te metody mają szansę zaistnieć na stałe w Polsce?

Kilka powodów, dla których panel obywatelski pomógłby referendum – czyli o tym, co partycypacja obywatelska ma do zaoferowania w czasach kryzysu uchodźczego oraz o tym, jak demokracja bezpośrednia i partycypacyjna idą ramię w ramię

28 listopada 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Debata wokół kryzysu uchodźczego i związanego z nim jednego z pytań w minionym referendum, które towarzyszyło wyborom parlamentarnym 15 października 2023, trwa i każdego dnia zdaje się osiągać coraz wyższą temperaturę. Nie należy się temu dziwić, gdyż już od co najmniej ośmiu lat przyjęcie uchodźców i uchodźczyń wzbudza wśród wyborców i wyborczyń ogromne emocje. Wydaje się również, że kryzys uchodźczy, obok np. kryzysu klimatycznego, stawia przed decydentami i decydentkami, ale również przed szerszym społeczeństwem bardzo fundamentalne, a wręcz tożsamościowe, pytania o wartości, cele i wizję przyszłości Polski i Europy. Te niezwykle trudne rozważania w Polsce postanowiono oddać w ręce obywateli i obywatelek pod postacią jednego pytania: “Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.

Innowacje deliberatywne jako zasilenie lokalnej demokracji: przykłady paneli obywatelskich z Polski

24 października 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski, Źródła wiedzy

Choć panele obywatelskie w Polsce są nowością, to pierwsze doświadczenia samorządy miejskie mają już za sobą. Trzykrotnie wykorzystano tę deliberatywną mini-publikę w Gdańsku (2016, 2017 i 2018), raz w Lublinie (2018). W ich ślady poszły następnie Wrocław, Kraków, Poznań, Warszawa i Łódź.

Film o panelu obywatelskim nagrodzony Srebrną Tarczą na Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

10 października 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Festiwal Filmów Odpowiedzialnych 17 Celów to jedyny w Polsce festiwal poświęcony filmom dokumentalnym i promocyjnym wyprodukowanym przez przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne z zakresu zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Nazwa Festiwalu bezpośrednio nawiązuje do Agendy ONZ i zawartych w niej 17 Globalnych Celów.

Film o panelu zakwalifikowany do VIII Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych – liczymy na Wasze głosy!

24 września 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Film z naszą opowieścią o ogólnopolskim panelu obywatelskim o kosztach energii został zakwalifikowany do tegorocznej VIII edycji Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych w kategorii NGO – organizacje pozarządowe. W tym roku przyjęto 41 krótkich filmów poruszających ważne społecznie kwestie i działania wspierające realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Wygnański: Dwutaktowy silnik, czyli samo referendum to za mało

24 sierpnia 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Temat referendum nie schodzi z pierwszych stron gazet oraz serwisów informacyjnych i budzi ogromne emocje. Z jednej strony narzędzie to stanowi kwintesencję demokracji bezpośredniej. Z drugiej, krytykowane jest jego obecne polityczne wykorzystanie i brak towarzyszącej mu rozważnej rozmowy z obywatelami i obywatelkami. Dlaczego to takie ważne i co dodać do referendum, by było ono realnym odzwierciedleniem poglądów i oczekiwań? A kiedy referendum traci sens i co stosować zamiast niego?

Manifest 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu – apel do komitetów wyborczych o angażowanie i uwzględnianie głosu obywateli

17 sierpnia 2023 | Bez kategorii

Koalicja Klimatyczna wspólnie z 53 organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi wzywa wszystkie komitety wyborcze do deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji, w tym rozpoczęcia prac nad przyjęciem ustawy o ochronie klimatu.

Konkurs dla Dziennikarzy „Twarze Ubóstwa”

9 sierpnia 2023 | Bez kategorii

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) przy współpracy z Polskim Komitetem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) ogłosiły czwartą edycję ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy.

Ubóstwo energetyczne – międzynarodowa konferencja EPAH w Warszawie

3 sierpnia 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

W dniach 19-20 września 2023 r. w Warszawie odbędzie się coroczna międzynarodowa konferencja Centrum Doradczego ds. Ubóstwa Energetycznego (Energy Poverty Advisory Hub, EPAH), organizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC) i Europejski Komitet Regionów we współpracy z m.st. Warszawa.

Skip to content