Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami dotyczącymi „Narady obywatelskiej o kosztach energii”. Będziemy tu umieszczać aktualności dotyczące narad lokalnych, jak również kolejne ciekawe materiały związane z kosztami energii i zjawiskiem ubóstwa energetycznego.

 

Kontakt: „Gorące tematy rozważać na chłodno”

26 września 2022 | Ogólnopolski panel obywatelski

Czym jest panel obywatelski? Skąd wzięła się idea panelu obywatelskiego? Czym różni się od konsultacji społecznych? Jakie ma wady? Kto może wziąć udział? Jak wygląda praca panelistów i panelistek? Na te i wiele innych pytań odpowiedziały w Magazynie Kontakt Maria Belina Brzozowska i Maria Jagaciak z Fundacji Stocznia, organizatora pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego.

Ogólnopolski panel obywatelski – powiedz TAK, gdy zadzwonimy!

12 września 2022 | Ogólnopolski panel obywatelski

Fundacja Stocznia wraz z Centrum Nauki Kopernik oraz Radą ekspertów zapraszają do udziału w pierwszym ogólnopolskim panelu obywatelskim. 12 września rozpoczęliśmy rekrutację uczestników i uczestniczek pierwszego w naszym kraju ogólnopolskiego panelu obywatelskiego!

RAPORT: Ubóstwo energetyczne – obywatele i obywatelki proponują rozwiązania problemu

17 sierpnia 2022 | Narady lokalne, Ogólnopolski panel obywatelski

Strach związany z nieprzewidywalnością wzrostu kosztów energii czy osamotnienie w radzeniu sobie z tym problemem wyraźnie wybrzmiały w rozmowach uczestników i uczestniczek narad lokalnych o kosztach energii. Dostrzegli potrzebę zarówno zmian systemowych, jak i bardzo lokalnych rozwiązań wspierających osoby w kryzysie ubóstwa energetycznego i – co ważne – wdrażanych w duchu solidarności oraz poszanowania klimatu. Zdaniem osób biorących udział w naradzie konieczna jest też dalsza dyskusja, ponieważ temat jest równie ważny, co złożony – wynika z raportu opublikowanego właśnie przez Fundację Stocznia – organizatora projektu Narada obywatelska o kosztach energii.

KAPE zaprasza na webinar „Narada obywatelska o kosztach energii – niepewni ale solidarni?”

19 września 2022 | Narady lokalne, Ogólnopolski panel obywatelski
mapa narad lokalnych o kosztach energii

Krajowa Agencja Poszanowania Energii, członek Rady ekspertów naszego projektu, zaprasza na spotkanie. 5 października o godzinie 11:00 porozmawiamy na temat zarówno wyników narad lokalnych i raportu, jak również  pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego.

Relacja wideo z narad lokalnych o kosztach energii

27 lipca 2022 | Narady lokalne

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z organizowanych w ramach naszego projektu narad lokalnych o kosztach energii.

Panele obywatelskie: historia, główne założenia i perspektywy

15 września 2022 | Ogólnopolski panel obywatelski
Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne w Krakowie

George Thomson, przewodniczący Panelu Obywatelskiego o Zmianie Systemu Wyborczego w Ontario, jednego z pierwszych pełnych i sprawczych paneli obywatelskich na świecie, miał rację, gdy w 2006 roku powiedział, że ,,Cokolwiek, co zostanie postanowione przez Panel będzie wielkim sukcesem. Tak – rozpatrzy on nasz system wyborczy, ale rzuci również wyzwanie sposobowi, w jaki myślimy o demokratycznych zmianach i roli zwyczajnych obywateli w tworzeniu politycznej wspólnoty”.

Stanowisko Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu w sprawie obecnego kryzysu energetycznego

12 września 2022 | Bez kategorii

Rekomendacje Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu w sprawie koniecznych do podjęcia działań w celu złagodzenia wpływu obecnego kryzysu energetycznego na odbiorców energii i gospodarkę.

Twój postulat – stwórzmy pakiet rozwiązań

24 sierpnia 2022 | Ogólnopolski panel obywatelski

Naszym celem jest stworzenie społecznego „werdyktu”, który może wpłynąć na zniesienie istniejących barier lub stworzenie narzędzi do realizacji krótko- i długookresowej strategii redukcji, a docelowo likwidacji zjawiska ubóstwa energetycznego. Prosimy o pomoc w stworzeniu pakietu rozwiązań, przykładów dobrych praktyk i zmian w szeroko pojętych przepisach prawnych, dokumentach wykonawczych i innych, które poruszają temat ubóstwa energetycznego i kosztów energii

Rząd zarobił na tym miliardy, które się rozpłynęły. Efekt? Płacimy krocie za coraz droższy prąd

15 września 2022 | Bez kategorii

60 miliardów złotych z systemu ETS — czyli za emisję CO2 – rząd mógł wydać na elektrownię atomową, wiatrową, unowocześnienie polskiej energetyki.

W naszej Bazie Wiedzy pojawiły się nowe artykuły!!

14 września 2022 | Bez kategorii

W naszej Bazie Wiedzy pojawiły się nowe artykuły!! Zapraszamy do zapoznania się z nimi!

Skip to content