Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami i ciekawymi materiałami dotyczącymi modelu przeprowadzonego w zeszłym roku procesu „Narady obywatelskiej o kosztach energii”, jak również tematów w nim poruszanych – ubóstwa energetycznego, energii i klimatu.

 

Podręcznik “Ogólnopolska narada obywatelska. Przewodnik po modelu dla organizatorów i organizatorek”

10 kwietnia 2024 | Ogólnopolski panel obywatelski

“Wydaje się, że przekroczyliśmy swoisty próg, za którym nie ma już powrotu – wierzymy, że entuzjazm i przywiązanie do technik deliberatywnych wśród decydentów i decydentek, organizacji społecznych i naszego społeczeństwa będzie tylko rosnąć. I tego sobie życzmy!” – pisze we wstępie publikacji Kuba Wygnański, prezes Fundacji Stocznia 

Co panel obywatelski daje obywatelom i obywatelkom?

15 kwietnia 2024 | Narady lokalne, Ogólnopolski panel obywatelski

Ponad rok temu, blisko 100 losowo dobranych osób z całej Polski spotkało się w auli Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Połączył ich udział w pierwszym tego rodzaju ogólnopolskim eksperymencie z zakresu demokracji partycypacyjnej, nazywanym panelem obywatelskim.

Model Ogólnopolskiej narady obywatelskiej – propozycja nowej metody naradzania się ze społeczeństwem

20 grudnia 2023 | Narady lokalne, Ogólnopolski panel obywatelski

Od początku organizacji Narady obywatelskiej o kosztach energii przyświecał nam drugi (obok znalezienia rozwiązań problemu ubóstwa energetycznego) cel – stworzenie na bazie tych doświadczeń nowego modelu wypracowywania umowy społecznej. Nazwaliśmy go Ogólnopolską naradą obywatelską i dziś dzielimy się naszą wiedzą zebraną w mini-instrukcji realizacji tej metody oraz głównymi założeniami tego innowacyjnego procesu.

„Będzie gorąco! Ale czy to aby na pewno dla nas dobrze?” – wideo

10 stycznia 2024 | Bez kategorii

Latem doskwierają nam upały, a od jesieni do wiosny pogoda jest nieprzewidywalna. Rośnie pokolenie dzieci, które Boże Narodzenie w śnieżnej odsłonie znają głównie z opowieści. Zmiany klimatu mają daleko idące konsekwencje. Poniesiemy je wszyscy.

Zakłócone rutyny. Raport z badań o życiu codziennym w kryzysie energetycznym

15 grudnia 2023 | Bez kategorii

Celem zrealizowanych badań empirycznych była odpowiedź na pytanie, jak społeczeństwo postrzega i doświadcza kryzys energetyczny wywołany wojną w Ukrainie i jej następstwami (wzrost cen energii, niepewność dostaw oraz polityki oszczędnościowe). Tytułowy kryzys był zatem główną osią rozważań, ale jako zjawisko społeczne silnie zakorzenione w codzienności, a więc związane z wysokimi cenami energii i ich konsekwencjami dla gospodarstw domowych. Współczesne zmiany klimatyczne, wyczerpywanie się tradycyjnych źródeł paliw, zmieniającą się sytuację na globalnych rynkach wywołaną wojną w Ukrainie traktowaliśmy tylko jako szerszy kontekst badań zogniskowanych na społecznej zaradności wobec konsekwencji tych globalnych zmian.

Doświadczenie uczestnictwa w panelu obywatelskim w narracjach osób w nim uczestniczących

7 grudnia 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Minął już rok od spotkań panelistów i panelistek w ramach ogólnopolskiego panelu, który organizowaliśmy jako Fundacja Stocznia. Myślicie, że ktoś z nich jeszcze o nim pamięta? Okazuje się, że dla przynajmniej kilku osób było to ważne i aktywizujące wydarzenie. Przeczytajcie wywiad Kacpra Lubiewskiego, naszego współpracownika, z wybranymi panelistami i panelistkami. Co się u nich zmieniło od czasu wzięcia udziału w panelu obywatelskim?

Głos Panelistów i Panelistek uwzględniony w Umowie koalicyjnej – wielkie nadzieje zostały rozbudzone

23 listopada 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Zadbamy o sprawiedliwą transformację, uwzględniającą bezpieczeństwo pracowników sektora energetycznego. Istotnym elementem transformacji będzie walka z ubóstwem energetycznym – to fragment Umowy koalicyjnej, którą 10 listopada 2023 r. podpisali liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy.

Jest drogo, będzie drożej? Gospodarne państwo odpowiedzią na ubóstwo energetyczne

1 grudnia 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski
Wobec ogromnych wyzwań na odcinku klimatycznym i socjalnym Klub Jagielloński zajął się kluczowym tematem łączącym obie te dziedziny – ubóstwem energetycznym. Odpowiednie zaprojektowanie instrumentów w ramach zielonej transformacji może trwale pomóc zagrożonym tym zjawiskiem.

Rozmawiajcie z nami częściej niż raz na 4 lata

12 czerwca 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Ponad 80% polskiego społeczeństwa uważa, że politycy i polityczki powinni częściej zasięgać opinii ludzi przy podejmowaniu ważnych decyzji, ale trzeba zmienić zasady rozmowy – wynika z badania przeprowadzonego przez IPSOS dla More in Common i Fundacji Stocznia. Czy Polki i Polacy potrafią ze sobą rozmawiać? Jak sprawdzają się innowacyjne sposoby włączania społeczeństwa do dyskusji, takie jak narada obywatelska i jej ważny element – panel obywatelski? Czy te metody mają szansę zaistnieć na stałe w Polsce?

Kilka powodów, dla których panel obywatelski pomógłby referendum – czyli o tym, co partycypacja obywatelska ma do zaoferowania w czasach kryzysu uchodźczego oraz o tym, jak demokracja bezpośrednia i partycypacyjna idą ramię w ramię

28 listopada 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Debata wokół kryzysu uchodźczego i związanego z nim jednego z pytań w minionym referendum, które towarzyszyło wyborom parlamentarnym 15 października 2023, trwa i każdego dnia zdaje się osiągać coraz wyższą temperaturę. Nie należy się temu dziwić, gdyż już od co najmniej ośmiu lat przyjęcie uchodźców i uchodźczyń wzbudza wśród wyborców i wyborczyń ogromne emocje. Wydaje się również, że kryzys uchodźczy, obok np. kryzysu klimatycznego, stawia przed decydentami i decydentkami, ale również przed szerszym społeczeństwem bardzo fundamentalne, a wręcz tożsamościowe, pytania o wartości, cele i wizję przyszłości Polski i Europy. Te niezwykle trudne rozważania w Polsce postanowiono oddać w ręce obywateli i obywatelek pod postacią jednego pytania: “Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.

Skip to content