Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami dotyczącymi „Narady obywatelskiej o kosztach energii”. Będziemy tu umieszczać aktualności dotyczące narad lokalnych, jak również kolejne ciekawe materiały związane z kosztami energii i zjawiskiem ubóstwa energetycznego.
Polityka klimatyczna powinna być więc nie tylko ambitna, ale też sprawiedliwa, partycypacyjna i odzwierciedlać preferencje społeczne. To wnioski przedstawione w raporcie Instytutu Badań Strukturalnych pt “Czy Polska będzie drugą Francją? Jak uniknąć konfliktów społecznych związanych z polityką klimatyczną”.
Obecność tych dwóch czynników w społecznym myśleniu o energetyce (przyp. FS: światopoglądowe uwikłanie stosunku Polaków do kwestii polityki energetycznej oraz racjonalność ekonomiczna) wskazuje, że coraz trudniej będzie politykom i branżowym grupom interesów decydować o przyszłości energetyki bez aktywnego udziału opinii publicznej oraz zaangażowanych ideowo środowisk społecznych – czytamy w artykule Piotra Ruszkowskiego opublikowanego na łamach portalu energia.rp.pl.
Zostaliśmy zaproszeni do udziału w spotkaniu zorganizowanym przez EAPN, aby podzielić się wiedzą o problemie ubóstwa energetycznego oraz o wynikach panelu. W dyskusji brali udział m.in. przedstawiciele i przedstawicielki organizacji członkowskich EAPN oraz Rada Wykonawcza EAPN, Instytutu Badań Strukturalnych oraz przedstawiciele grupy bezpośrednio doświadczającej problemu ubóstwa.
Zima minęła i wydaje się, że będzie teraz tylko lepiej. Ale nie – rachunki za energię i tak rosną. Sondaż Ipsos na zlecenie More in Common Polska i Fundacji Stocznia pokazuje, że choć przetrwaliśmy zimę, kryzys energetyczny trwa
Parlament przyjął reformę unijnego systemu handlu emisjami (obejmującą transport lotniczy i morski) i mechanizm dostosowywania cen na granicach oraz nowy Społeczny Fundusz Klimatyczny.
Zielona transformacja na horyzoncie? „Traktujemy węgiel jako źródło energii przeszłości”. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Adamem Traczykiem z More in Common w audycji Pierwsze Śniadanie w TOK-u.
W ramach projektu RENALDO został opracowany podręcznik „Jak założyć i prowadzić Spółdzielnię Energetyczną“ z myślą o wszystkich interesariuszach, którzy chcą założyć spółdzielnię energetyczną, ale brakuje im szczegółowej wiedzy, jak tego dokonać.
Przedstawiamy Państwu zebrane i opisane w jednym miejscu kluczowe wnioski, które płyną dla decydentów/ek z Ogólnopolskiego panelu obywatelskiego o kosztach energii, zorganizowanego jesienią 2022 r.
Zachęcamy do udziału i obserwowania Tygodnia Klimatycznego, czyli cyklu debat o klimacie, organizowanego przez ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi (członka rady ekspertów naszego procesu).
Tematem niedzielnego poranka w TVN24 była energia, a dokładniej – jej oszczędzanie. Maria Jagaciak z zespołu organizującego Narada obywatelska o kosztach energii wraz z Adamem Traczykiem z More in Common opowiadali o wynikach naszego procesu i ostatniego badania przeprowadzonego przez Ipsos Polska.
Dostępność