Raport podsumowuje blisko 50 lokalnych rozmów na temat tego, jak indywidualnie można zapobiegać skutkom rosnących cen energii oraz jak systemowo podejść do redukcji problemu ubóstwa energetycznego (zobacz film Czym jest ubóstwo energetyczne). Narady lokalne odbywały się w całej Polsce między marcem a czerwcem 2022 roku i wzięło w nich udział 700 osób.
Dla wszystkich staje się powoli jasne, że średni koszt energii będzie w najbliższym czasie wzrastał. Przełoży się to na kondycję ekonomiczną poszczególnych osób i całych rodzin, które będą musiały zmierzyć się z tym problemem, zwiększając wydatki, modyfikując lub ograniczając zużycie energii, czy szukając jej alternatywnych źródeł. Uczestnicy i uczestniczki narad mają tego świadomość i boją się, co przyniosą najbliższe miesiące. Widzą problem i jego powagę, a przy tym postrzegają go jako trudny i złożony. Dają też jasny komunikat: trzeba działać. Proponują rozwiązania, a stawiają przede wszystkim na:
- termomodernizację i wymianę źródeł ciepła,
- wsparcie lokalnych wspólnot energetycznych (czyli działających na mniejszym terenie wytwórni energii, zasilających inwestujące w nie gminy czy regiony),
- lepsze i bardziej kompleksowe doradztwo energetyczne.
Mają przy tym poczucie, że temat wymaga wspólnego działania, w duchu solidarności (choć – co przyznają uczestnicy i uczestniczki narad – finansowanego przez rząd i Unię Europejską, a nie “z mojej” kieszeni) i poszanowania dla ochrony klimatu.