Gdy prawie rok temu zachęcaliśmy do organizacji narad lokalnych, a jesienią do śledzenia panelu ogólnopolskiego, obiecywaliśmy, że zrobimy wszystko, aby zapewnić “sprawczość” temu procesowi. Od początku całego procesu wiedzieliśmy, że będziemy chcieli przekazać jego wyniki odpowiednim instytucjom i osobom odpowiedzialnym za tworzenie i wpływanie na polityki publiczne w Polsce w zakresie wyzwań stojących za problemem ubóstwa energetycznego. Nieustająco pracujemy nad tym, aby obywatelski werdykt dotarł do wszystkich zainteresowanych. Efektem tych starań są spotkania w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz w obu izbach polskiego parlamentu.
W styczniu 2023 roku mieliśmy przyjemność spotkać się w NFOŚiGW. Zaprezentowaliśmy tam rekomendacje, szczególnie skupiając się na tych dotyczących zmian w programach wsparcia – Fundusz odpowiada za kluczowy w temacie panelu program “Czyste Powietrze”. Możliwości wdrażania rozwiązań omawialiśmy z Pawłem Mirowskim, Zastępcą Prezesa Zarządu oraz Emilem Świerczyńskim, Dyrektorem Departamentu Beneficjenta Indywidualnego, a także z całym zespołem Czystego Powietrza.
W czwartek, 16 lutego, będziemy mieli zaszczyt – wspólnie z przedstawicielami i przedstawicielkami naszej Rady ekspertów – opowiedzieć o wynikach pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego w Sejmie oraz Senacie RP. Pierwsze spotkanie zaplanowano o godzinie 10:00 – w sejmowej sali zaprezentujemy wybrane przez panelistów i panelistki rekomendacje członkom i członkiniom Parlamentarnego Zespołu ds. Gospodarki Zeroemisyjnej i Europejskiego Zielonego Ładu. Posiedzenie będzie transmitowane na żywo na stronie Zespołu.
Do drugiej izby parlamentu zostaliśmy zaproszeni już po raz drugi. W październiku, spotkaliśmy się jeszcze przed panelem (zobacz relację ze spotkania), a już w czwartek od godz. 14:30 będziemy mogli przekazać rekomendacje i podsumować proces Narady obywatelskiej o kosztach energii podczas posiedzenia połączonych Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu oraz Komisji ds. Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Przed posiedzeniem Komisji zaplanowano także (na godzinę 14:00) konferencję prasową. Zachęcamy do śledzenia transmisji na żywo za pośrednictwem strony oraz profilu Senatu w serwisie Facebook.
Oba wydarzenia są efektem naszych wcześniejszych działań. 6 grudnia, podczas spotkania podsumowującego proces, przegłosowane rekomendacje skierowane zostały do obecnych w Centrum Nauki Kopernik przedstawicieli władz krajowych, samorządowych, kół i klubów parlamentarnych, organizacji pozarządowych, think-tanków, mediów i wielu innych, dla których temat kosztów energii i rosnącego ubóstwa energetycznego jest lub powinien być ważnym do rozwiązania. Zobacz: Obywatelskie rekomendacje przekazane – osoby ze świata polityki i organizacji eksperckich skomentowali „werdykt” panelistów i panelistek.