Obywatelskie rekomendacje przekazane – osoby ze świata polityki i organizacji eksperckich skomentowali „werdykt” panelistów i panelistek

6 grudnia 2022 | Ogólnopolski panel obywatelski

Osoby ze świata polityki, organizacji pozarządowych, think-thanków, środowisk eksperckich, uniwersyteckich oraz paneliści i panelistki spotkali się dziś w Centrum Nauki Kopernik, by wspólnie porozmawiać o wynikach głosowania pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego.

Fot. Wojtek Radwański

Prezentacja społecznego werdyktu dotyczącego przeciwdziałania problemowi ubóstwa energetycznego połączona została z możliwością podzielenia się refleksjami z wielomiesięcznego procesu Narady obywatelskiej o kosztach energii przez ekspertów i ekspertki oraz polityków i polityczki. Dotychczas decydenci, osoby odpowiedzialne za tworzenie polityk publicznych w kraju, otrzymywali od nas informacje dotyczące procesu oraz zaproszenia do przyglądania się pierwszemu ogólnopolskiemu panelowi obywatelskiemu. Dziś nadszedł dzień, w którym mogli zabrać głos. Wśród zaproszonych gości wypowiedzieli się przedstawiciele i przedstawicielki ze świata polityki – Lewicy, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości, Razem i Partii Zieloni oraz przedstawiciele komisji i zespołów parlamentarnych, sejmu i senatu, jak również eksperci i ekspertki, którzy wspierali panel obywatelski i narady lokalne.

Proces zakończył się tak, jak się zaczął – od wspólnej rozmowy, która jest potrzebna do tego, aby wspólnie zacząć szukać odpowiedzi na pytanie “Co dalej?”. Zebrani podzielili się refleksjami, skomentowali werdykt, który wydali obywatele i obywatelki. Do rozmowy zaproszeni zostali wszyscy, dla których temat kosztów energii i rosnącego ubóstwa energetycznego jest lub powinien być ważnym problemem do rozwiązania. Zobacz relację z transmisji wydarzenia. Dzisiejsze spotkanie podsumowujące z udziałem przyszłych i obecnych decydentów, daje nadzieję na to, że przełożenie się werdyktu na faktyczne działania polityczne i legislacyjne można uznać za bardzo prawdopodobne.

Rozmawialiśmy m.in. o tym:

  • jakie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego wybrała grupa losowo wybranych osób?
  • jakie zaskoczenia wyniknęły z werdyktu panelu obywatelskiego? Co zaciekawiło, a co zdziwiło organizatorów, ekspertów i samych uczestników?
  • które rozwiązania mające poparcie społeczne mają – zdaniem ekspertów – szansę zaistnieć w agendach politycznych?
  • czy osoby odpowiedzialne – dziś lub w przyszłości – za tworzenie polityk publicznych będą skłonne uznać ten społeczny werdykt?
  • czy ogólnopolskie panele obywatelskie mają szansę zagościć w naszym kraju na dłużej?

Debata wokół problemu ubóstwa energetycznego jest coraz bardziej gorąca, bowiem z tym problemem mierzą się zarówno władze samorządowe, na szczeblu krajowym, jak i europejskim. Wyniki panelu obywatelskiego, czyli rekomendacje mające poparcie społeczne, powinny stać się ważnymi punktami w agendach – także tych politycznych. Takie zapowiedzi mogliśmy dziś usłyszeć ze strony każdej partii, która przyjęła zaproszenie i uczestniczyła w podsumowaniu procesu. Niektórzy deklarowali, że mają część przegłosowanych rekomendacji w swoich programach, inni potwierdzili, że będą je uwzględniać w swoich planach.

Zobacz zapis relacji ze spotkania.

Wideo z podsumowania wyników panelu obywatelskiego:

  1. Prezentacja wyników – zobacz wideo
  2. Eksperci i strony o wynikach pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego – zobacz wideo
  3. Politycy i polityczki o wynikach pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego – zobacz wideo

 

  • Zdjęcia – galeria podsumowanie projektu 6 grudnia 2022 r. / Fot. Wojtek Radwański
Skip to content