Społeczny werdykt – jakie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego wybrali obywatele i obywatelki?

6 grudnia 2022 | Ogólnopolski panel obywatelski

Podczas pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: „Jak przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce?”

Co najefektywniej rozwiąże problem ubóstwa energetycznego? Dopłaty do węgla, czy inwestycje w odnawialne źródła energii? Słynna, wędrująca pomiędzy salą sejmową a zamrażarką, ustawa 10h, a może lepsze doradztwo energetyczne? Rozbudowa sieci energetycznych, czy zasiłki dla osób w kryzysie ubóstwa?

Te pytania, które szerzej można by zawrzeć w trzech kategoriach: rosnących kosztów energii, efektywności energetycznej budynków i niskich dochodów, składają się na problem ubóstwa energetycznego i od miesięcy poruszają mocno opinię publiczną. Do tej pory zadawane były ekspertom i ekspertkom oraz osobom ze świata polityki: samorządowcom, posłom i posłankom, przedstawicielom rządu czy europarlamentu.

Fundacja Stocznia ma zaszczyt zaprezentować inną perspektywę: tę obywateli i obywatelek, losowo wybranych Polek i Polaków. Dzięki procesowi Narady obywatelskiej o kosztach energii i zakończonemu niedawno ogólnopolskiemu panelowi obywatelskiemu, znamy społeczny werdykt dotyczący przeciwdziałania problemowi ubóstwa energetycznego – rekomendacje, które z pewnością zaskoczą niejedną osobę.

Zobacz jakie rozwiązania dla przeciwdziałania problemowi ubóstwa energetycznego wybrali paneliści i panelistki.

Podsumowanie wyników panelu obywatelskiego:

  1. Prezentacja wyników – zobacz wideo
  2. Eksperci i strony o wynikach pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego – zobacz wideo
  3. Politycy i polityczki o wynikach pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego – zobacz wideo

Mamy także przyjemność zaprezentować wideo opowieść o pierwszym ogólnopolskim panelu obywatelskim. Film odpowiada na pytanie dlaczego go zorganizowaliśmy i dlaczego blisko 100 obywateli i obywatelek zechciało wziąć w nim udział. Zapraszamy do obejrzenia filmu: w serwisie YouTube oraz Facebook.

Skip to content