
O procesie
Celem procesu jest wspólny namysł obywatelek i obywateli nad kwestią kosztów energii i zjawiskiem ubóstwa energetycznego.
Zaangażujemy mieszkańców i mieszkanki różnych regionów Polski, przedstawicieli organizacji i instytucji oraz władze samorządowe i rządowe do wspólnej rozmowy, której celem będzie wypracowanie społecznie uzgodnionych i akceptowalnych rekomendacji działań w walce z ubóstwem energetycznym w Polsce.
Chcemy, by o problemach związanych z wysokimi kosztami energii rozmawiał cały kraj. By rozmowy toczyły się w gospodarstwach domowych, w lokalnych społecznościach, były organizowane przez władze miast i wsi, a także – przy naszym wsparciu – na poziomie krajowym.
Okazji do włączenia się w rozmowę będzie kilka:
Narady lokalne (marzec – czerwiec)
Narady lokalne to kilkugodzinne spotkania lub indywidualne rozmowy, których uczestnicy będą mogli opowiedzieć o swojej sytuacji i wspólnie poszukać rozwiązań przeciwdziałających wysokim kosztom energii.
Lokalną naradę może zorganizować każdy. Szczególnie zachęcamy do tego lokalnych liderów i liderki (np. osoby z organizacji społecznych, parafii, kół gospodyń wiejskich, wspólnot mieszkaniowych, rad osiedli itd.) oraz przedstawicieli lokalnych władz samorządowych.
Osobno zachęcamy też do przeprowadzania indywidualnych rozmów w oparciu o opracowany przez nas scenariusz. Taką rozmowę z osobami, których może dotykać problem ubóstwa energetycznego, mogą przeprowadzić zarówno bliscy, sąsiedzi, jak i osoby pracujące np. w systemie opieki społecznej.
Choć skala poszczególnych narad będzie różna, to ich cel i przebieg pozostaną spójne – rozmowa będzie odbywać się na bazie opracowanego wcześniej scenariusza i posłuży zebraniu opinii i postulatów osób biorących udział w naradzie. Wnioski ze wszystkich narad zbierzemy w zbiorczy dokument, który posłuży do przygotowania ogólnopolskiego panelu obywatelskiego.
Ankieta online
Dla osób, które nie będą chciały lub nie będą mogły wziąć udziału w naradzie lokalnej, stworzymy możliwość wyrażenia swojego zdania w ankiecie dotyczącej problemu wysokich kosztów energii. Ankieta dostępna będzie wkrótce.
Ogólnopolski panel obywatelski (sierpień – październik)
Pierwszy ogólnopolski panel obywatelski będzie przestrzenią do wspólnej rozmowy o kosztach energii i problemie ubóstwa energetycznego przez 100 losowo wybranych (z uwzględnieniem ich cech społeczno-demograficznych) mieszkańców i mieszkanek Polski. Podczas spotkań paneliści i panelistki zapoznają się ze zgromadzoną dotychczas wiedzą (m.in. informacjami zawartymi w materiałach edukacyjnych i podsumowaniem narad lokalnych) i stanowiskami ekspertów i ekspertek, a następnie przedyskutują możliwe rozwiązania problemu wysokich kosztów energii i ubóstwa energetycznego Na koniec podejmą wspólną decyzję dotyczącą finalnych rekomendacji, które my jako organizatorzy procesu przedstawimy odpowiednim instytucjom i przedstawicielom i przedstawicielkom władz lokalnych i centralnych.