Aktualności

 

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami i ciekawymi materiałami dotyczącymi modelu przeprowadzonego w zeszłym roku procesu „Narady obywatelskiej o kosztach energii”, jak również tematów w nim poruszanych – ubóstwa energetycznego, energii i klimatu.

 

Film o panelu zakwalifikowany do VIII Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych – liczymy na Wasze głosy!

24 września 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Film z naszą opowieścią o ogólnopolskim panelu obywatelskim o kosztach energii został zakwalifikowany do tegorocznej VIII edycji Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych w kategorii NGO – organizacje pozarządowe. W tym roku przyjęto 41 krótkich filmów poruszających ważne społecznie kwestie i działania wspierające realizację 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

Wygnański: Dwutaktowy silnik, czyli samo referendum to za mało

24 sierpnia 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Temat referendum nie schodzi z pierwszych stron gazet oraz serwisów informacyjnych i budzi ogromne emocje. Z jednej strony narzędzie to stanowi kwintesencję demokracji bezpośredniej. Z drugiej, krytykowane jest jego obecne polityczne wykorzystanie i brak towarzyszącej mu rozważnej rozmowy z obywatelami i obywatelkami. Dlaczego to takie ważne i co dodać do referendum, by było ono realnym odzwierciedleniem poglądów i oczekiwań? A kiedy referendum traci sens i co stosować zamiast niego?

Manifest 100 dni dla polskiej przyrody i klimatu – apel do komitetów wyborczych o angażowanie i uwzględnianie głosu obywateli

17 sierpnia 2023 | Bez kategorii

Koalicja Klimatyczna wspólnie z 53 organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi wzywa wszystkie komitety wyborcze do deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji, w tym rozpoczęcia prac nad przyjęciem ustawy o ochronie klimatu.

Konkurs dla Dziennikarzy „Twarze Ubóstwa”

9 sierpnia 2023 | Bez kategorii

Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych (WRZOS) przy współpracy z Polskim Komitetem Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN Polska) ogłosiły czwartą edycję ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy.

Ubóstwo energetyczne – międzynarodowa konferencja EPAH w Warszawie

3 sierpnia 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

W dniach 19-20 września 2023 r. w Warszawie odbędzie się coroczna międzynarodowa konferencja Centrum Doradczego ds. Ubóstwa Energetycznego (Energy Poverty Advisory Hub, EPAH), organizowana wspólnie przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” (PNEC) i Europejski Komitet Regionów we współpracy z m.st. Warszawa.

Spotkania dla przyszłości dzieci: wspólnie stwórzmy zielone szkolnictwo!

11 lipca 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz ruch Rodzice dla Klimatu organizują spotkania, które zostaną poświęcone zagadnieniom jakości powietrza, efektywności energetycznej budynków oraz zdrowemu i bezpiecznemu otoczeniu placówek oświatowych. Ich cel jest ambitny – chcą zebrać odpowiedzi na pytania, które pomogą przygotować propozycję rozwiązań legislacyjnych, a przez to wpłynąć na poprawę warunków nauki dla dzieci i młodzieży oraz pracy nauczycielek i nauczycieli.

Coraz gorsza sytuacja w zakresie ubóstwa energetycznego – wynika z raportu Habitat for Humanity Poland

4 lipca 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Habitat for Humanity Poland to organizacja, która od 1992 działa na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób niezamożnych oraz zapobiegania bezdomności. Właśnie ich perspektywa, wiedza i doświadczenie wspierały proces Narady obywatelskiej o kosztach energii. Zachęcamy do lektury raportu pt. Problemy mieszkaniowe osób mieszkających w Polsce oraz ocena istniejących rozwiązań – raport z badania opinii publicznej. Ważnym jego aspektem jest analiza sytuacji mieszkaniowej w zakresie ubóstwa energetycznego.

VIII Kongres Ruchów Miejskich w Gdańsku

27 czerwca 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Pod koniec czerwca w Gdańsku odbyło się VIII spotkanie Kongresu Ruchów Miejskich. Tematem wiodącym było odrodzenie uspołecznionego samorządu miejskiego wyrażony hasłem: Samorządność 2.0 – nowe wyzwania, stare problemy. 

Spółdzielnie energetyczne czarnym koniem transformacji – zaproszenie na konferencję

27 czerwca 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Niższe rachunki za prąd, większe bezpieczeństwo i wzmacnianie lokalnych więzi. To niektóre z zalet spółdzielni energetycznych. Doceniła je Europa. Teraz czas na Polskę! Rosnącej roli wspólnot energetycznych w transformacji poświęcona będzie konferencja organizowana przez Polską Zieloną Sieć pt. „Spółdzielnie energetyczne czarnym koniem transformacji”, która odbędzie się 5 lipca 2023 r., w godz. 9.30 – 17.00, w Centrum Prasowym Newserii (bud. Varso Place 2),  ul. Chmielna 73 w Warszawie. 

Panele klimatyczne czyli jak miasta realizują wolę swoich mieszkańców?

26 czerwca 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

W maju Polska Zielona Sieć, stowarzyszenie z naszej Rady Ekspertów, zorganizowało warsztat pt. „Miejskie panele klimatyczne. Jak poprawić wdrażanie rekomendacji?”. Warsztat miał na celu wymianę doświadczeń między urzędnikami a stroną społeczną.

Skip to content