Zapraszamy na relację z inauguracji projektu!

8 marca 2022 | Narady lokalne, Ogólnopolski panel obywatelski, Spotkanie otwierające

14 marca 2022 r. spotkaniem relacjonowanym na żywo rozpoczynamy projekt  „Narada obywatelska o kosztach energii”. Zapraszamy na transmisję za pośrednictwem profilu Fundacji Stocznia w serwisie Facebook.

Potrzeba wspólnego namysłu nad zagadnieniem dotykającym najbardziej wrażliwych odbiorców energii w Polsce nigdy nie była tak paląca jak dziś.

Zastanawialiśmy się długo, czy jest w ogóle obecnie przestrzeń na rozmowy dotyczące energii. Czy wręcz godzi się rozmawiać, zamiast bezustannie i jak najgłośniej protestować wobec faktu brutalnej, haniebnej napaści na Ukrainę ze strony Rosji. Czy w czasach napływu setek tysięcy uchodźców do Polski i konieczności pomocy nie należy odłożyć wszystkiego? Uznaliśmy, że taka rozmowa ma sens, bo temat energii jest częścią szerszej całości – tej, w której toczy się obecna wojna. Energia, jej rodzaj, koszt i to, kto ją kontroluje, ma zasadnicze znaczenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Podczas spotkania wspólnie z ekspertami i ekspertkami przybliżymy zjawisko ubóstwa energetycznego, porozmawiamy o jego przyczynach i możliwych rozwiązaniach.

Opowiemy też, jak można włączyć się do projektu – poprzez organizację narad lokalnych w samorządach i społecznościach lokalnych. Zależy nam, by narady rozmowy odbyły się w całym kraju. Liczymy, że ich efektem będą rekomendacje wspierające gospodarstwa domowe w kryzysie ubóstwa energetycznego.

Podsumowanie narad posłuży jako materiał wprowadzający do pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego. Podczas panelu grupa 100 losowo wybranych osób będzie pracować nad rozwiązaniami dotyczącymi redukcji ubóstwa energetycznego, które na koniec zostaną przekazane osobom odpowiedzialnym za wdrożenie odpowiednich polityk w kraju.

Program spotkania:

  • 10.30-12.30 – Przedstawienie zjawiska ubóstwa energetycznego (spojrzenie z różnych perspektyw), wypowiedzi ekspertów i ekspertek
  • 12.30-13.00 Prezentacja projektu i poszczególnych jego części
  • 13.00-13.45 Przerwa
  • 13.45-15.45 Rozmowa o możliwych rozwiązaniach wspierających wychodzenie z kryzysu ubóstwa energetycznego
  • 15.45-16.00 Podsumowanie i zakończenie spotkania
Skip to content