SONDAŻ. Polska po zimie. Co drugi z nas obniżył temperaturę w domu. Co trzeci – tak bardzo, że marzł

25 kwietnia 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Zima minęła i wydaje się, że będzie teraz tylko lepiej. Ale nie – rachunki za energię i tak rosną. Sondaż Ipsos na zlecenie More in Common Polska i Fundacji Stocznia pokazuje, że choć przetrwaliśmy zimę, kryzys energetyczny trwa.

Wspólnota mieszkaniowa w centrum Warszawy. Dom w miarę nowy, mieszkańcy zainwestowali w elektrownię słoneczną na dachu, ograniczyli zużycie prądu w części wspólnej nieruchomości – to dało w sumie aż 30 proc. oszczędności energii elektrycznej. Rachunki za prąd dla wspólnoty w tym roku? Będą o 100 proc. wyższe, bo tak zdrożał prąd. Tak jest w całej Polsce. Ludzie oszczędzają energię, stawiają na odnawialne źródła energii – wynika z badania przeprowadzonego w marcu 2023 przez Ipsos na zlecenie More in Common Polska i Fundacji Stocznia.

Ale to nie wszystko: Polacy i Polki widzą sens w energetyce obywatelskiej. Podoba im się wizja rozwiązań lokalnych i spółdzielni energetycznych. Więc nie wybierają tylko rozwiązań gospodarczych, ale polityczne i społeczne. Stawiają na większe upodmiotowienie obywateli.

Wynik tego sondażu jest spójny z tym, co wymyślił jesienią pierwszy, zorganizowany przez Fundację Stocznia, ogólnopolski panel obywatelski. Od sondażu panel taki różni się tym, że reprezentatywna próba mieszkańców Polski wydaje werdykt po kilku dniach rozmów z ekspertami i dyskusji z innymi panelistami. A nie po prostu odpowiada na pytanie ankietera przez telefon.

Przeczytaj cały artykuł na oko.press.

Zobacz raport z badania.

Skip to content