Rzeczpospolita: „Do gry w energetyce wchodzi społeczeństwo obywatelskie”

26 kwietnia 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Obecność tych dwóch czynników w społecznym myśleniu o energetyce (przyp. red:  światopoglądowe uwikłanie stosunku Polaków do kwestii polityki energetycznej oraz racjonalność ekonomiczna) wskazuje, że coraz trudniej będzie politykom i branżowym grupom interesów decydować o przyszłości energetyki bez aktywnego udziału opinii publicznej oraz zaangażowanych ideowo środowisk społecznych – czytamy w artykule Piotra Ruszkowskiego opublikowanego na łamach portalu energia.rp.pl.

Nie można dłużej odkładać działań na rzecz podmiotowego traktowania klientów koncernów energetycznych – pisze autor tekstu i proponuje trzy rozwiązania:

  1. w skład rad nadzorczych spółek energetycznych należy włączyć przedstawicieli odbiorców indywidualnych (procedura losowania)
  2. konieczne jest powołanie paneli klientów (przykład Fundacji Stocznia), które będą odgrywać rolę społecznych konsultantów dla ważnych decyzji, podejmowanych przez zarządy spółek
  3. ważne znaczenie ma wprowadzenie formuły „wysłuchania publicznego”, którego uczestnikami byliby przede wszystkim przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz środowisk eksperckich.”

Zachęcamy do lektury całego artykułu dostępnego na stronie. Raport z panelu obywatelskiego, na który powołuje się autor, dostępny jest tutaj, a 5 kluczowych wniosków płynących z procesu umieściliśmy tutaj. Zapraszamy także na stronę, którą Fundacja Stocznia uruchomiła podczas organizacji największej w historii serii wysłuchań publicznych  – w sprawie Krajowego Planu Odbudowy (zobacz stronę).

Skip to content