Pilotażowe narady lokalne za nami

8 marca 2022 | Narady lokalne

Na początku marca, na tydzień przed spotkaniem otwierającym projekt “Narada obywatelska o kosztach energii”, udaliśmy się do Olsztyna i Izabelina, gdzie przeprowadziliśmy dwie pilotażowe narady lokalne. Dzięki nim mieliśmy możliwość przetestowania w prawdziwych warunkach zarówno scenariusza i przygotowanych narzędzi.

Działająca w Olsztynie organizacja FOSA zaprosiła do udziału osoby starsze, zrzeszone w radach seniorów i uniwersytetach trzeciego wieku. Z kolei w Izabelinie odbyła się samorządowa narada, wsparta przeprowadzoną w gminie diagnozą kwestii ubóstwa energetycznego.

Przed spotkaniem nie za bardzo wiedziałam co to jest ubóstwo energetyczne– powiedziała seniorka z Olsztyna, to jest przecież temat związany z moim życiem, bo chodzi o pieniądze.

Wydarzenia miały charakter pilotażowy, testowaliśmy przygotowane narzędzia, scenariusze, rozmawialiśmy też o czytelności materiałów. Dzięki otwartości przedstawiciel(k)om FOSa i osób pracującym w izabelińskim samorządzie, zebraliśmy wiele cennych informacji, które usprawnią proponowane metody debaty oraz – co najważniejsze – pozwolą najlepiej wypracować społecznie uzgodnione rekomendacje działań w walce z ubóstwem energetycznym w Polsce.

Temat ten to dla mnie coś nowego – w sensie nazwa ubóstwo energetyczne, bo oczywiście z problemem, rosnącymi rachunkami i budżetem zmagamy się na co dzień. Nie wiemy skąd się biorą ceny, dlaczego jest to tak drogie, ani co możemy zrobić, aby koszty się zmniejszyły – i w moim domu i całym kraju – dodała uczestniczka spotkania w stolicy Warmii i Mazur. Dzięki spotkaniu wiem dużo więcej, jestem mile zaskoczona, tyle mogliśmy skorzystać i dowiedzieć się. Temat jest ciekawy, będę w swojej organizacji chciała go poruszyć i zwrócić uwagę innych.

Dotychczas przeprowadzone spotkania udowodniły też, jak ważny jest to problem. Mieszkańcy, aktywiści lokalni, pracownicy instytucji oraz przedstawiciele samorządów, właśnie dzięki programowi po raz pierwszy mieli okazję wspólnie o nim porozmawiać.

Jako radna szukam rozwiązań. Takiego spotkania nie mogłam przeoczyć. Cieszę się, że mogliśmy porozmawiać. To trudny temat i osiągalne rozwiązania wcale nie są proste. Wymagają inwestycji, zmian prawnych, determinacji, edukacji i oczywiście solidarności społecznej – powiedziała nam po spotkaniu w Izabelinie jedna z uczestniczek.

W trakcie spotkań pojawił się oczywiście temat odnawialnych źródeł energii. To ważny temat. Jednak teoria teoria, a praktyka praktyka. Wszyscy o tym problemie mówią, a tak naprawdę gdyby chcieć postawić farmę fotowoltaiczną, to milion protestów. To przykre, bo dbamy o przyrodę tylko na papierze. Wierzę, że najmniejszy gest pozwoli na wielka zmianę. Musimy to wszyscy robić – podsumował dotychczasowe działania mieszkaniec Izabelina.

Dobrze, że się tym zajęliście. Mamy nadzieję, że to coś da. Oby tylko nasze władze to doceniły – tymi słowami zakończyła spotkanie uczestniczka z Olsztyna.

Ty też możesz zorganizować u siebie naradę lokalną o kosztach energii. Zobacz tutaj, jak to zrobić.

Skip to content