Na początku marca, na tydzień przed spotkaniem otwierającym projekt “Narada obywatelska o kosztach energii”, udaliśmy się do Olsztyna i Izabelina, gdzie przeprowadziliśmy dwie pilotażowe narady lokalne. Dzięki nim mieliśmy możliwość przetestowania w prawdziwych warunkach zarówno scenariusza i przygotowanych narzędzi.
Działająca w Olsztynie organizacja FOSA zaprosiła do udziału osoby starsze, zrzeszone w radach seniorów i uniwersytetach trzeciego wieku. Z kolei w Izabelinie odbyła się samorządowa narada, wsparta przeprowadzoną w gminie diagnozą kwestii ubóstwa energetycznego.
Przed spotkaniem nie za bardzo wiedziałam co to jest ubóstwo energetyczne– powiedziała seniorka z Olsztyna, to jest przecież temat związany z moim życiem, bo chodzi o pieniądze.
Wydarzenia miały charakter pilotażowy, testowaliśmy przygotowane narzędzia, scenariusze, rozmawialiśmy też o czytelności materiałów. Dzięki otwartości przedstawiciel(k)om FOSa i osób pracującym w izabelińskim samorządzie, zebraliśmy wiele cennych informacji, które usprawnią proponowane metody debaty oraz – co najważniejsze – pozwolą najlepiej wypracować społecznie uzgodnione rekomendacje działań w walce z ubóstwem energetycznym w Polsce.
Temat ten to dla mnie coś nowego – w sensie nazwa ubóstwo energetyczne, bo oczywiście z problemem, rosnącymi rachunkami i budżetem zmagamy się na co dzień. Nie wiemy skąd się biorą ceny, dlaczego jest to tak drogie, ani co możemy zrobić, aby koszty się zmniejszyły – i w moim domu i całym kraju – dodała uczestniczka spotkania w stolicy Warmii i Mazur. Dzięki spotkaniu wiem dużo więcej, jestem mile zaskoczona, tyle mogliśmy skorzystać i dowiedzieć się. Temat jest ciekawy, będę w swojej organizacji chciała go poruszyć i zwrócić uwagę innych.
Dotychczas przeprowadzone spotkania udowodniły też, jak ważny jest to problem. Mieszkańcy, aktywiści lokalni, pracownicy instytucji oraz przedstawiciele samorządów, właśnie dzięki programowi po raz pierwszy mieli okazję wspólnie o nim porozmawiać.