Oficjalna inauguracja i część edukacyjna: 22-23 października, Warszawa
Eksperci i ekspertki omówili zagadnienia mieszczące się w tematyce Panelu. Wystąpili eksperci, naukowcy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, dostarczając wiedzy dotyczącej źródeł problemu, jego skali i propozycji rozwiązań. Zadanie dla panelistów i panelistek na tym etapie było uważne słuchanie, zadawanie pytań ekspertom i aktywny udział w dyskusji, również w mniejszych grupach. Dwa pierwsze dni dostarczyły rozbudowaną listę rekomendacji. Ta część była transmitowana on-line.
Część deliberacyjna: 5-6 listopada, Warszawa
Podczas tej części było dużo przestrzeni na dyskusje między sobą, aby powracać do różnych wątków, rozwijać je, próbować zrozumieć ich konsekwencje, wagę czy precyzyjność. Na tym etapie można było również proponować własne rozwiązania.
Wszystko po to, by ułożyć osobistą hierarchię – co zdaniem każdego i każdej z uczestników, najskuteczniej przybliży nas jako społeczeństwo do celu Panelu i zarazem będzie realistyczne do wdrożenia pod względem kosztów, czasu realizacji czy zasięgu działania.
Głosowanie: 16 listopada po południu, online
Podczas ostatniego spotkania te z osób, które należą do grupy podstawowej (lub grupy rezerwowej, jeśli trzeba będzie zastąpić kogoś z grupy głównej), wzięły udział w głosowaniu. W ten sposób, spośród wszystkich rekomendacji wybrane zostały te, które zdaniem głosujących są najlepsze dla rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego w Polsce. Do głosowania wykorzystaliśmy internetowy kwestionariusz, do którego link będzie przekazany na spotkaniu.