Nowe artykuły w Bazie Wiedzy

10 lutego 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski, Źródła wiedzy

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi artykułami dotyczącymi kosztów energii, ubóstwa energetycznego oraz dobrych praktyk i sposobów na radzenie sobie z problemem.

  • Niemal 90 mln zł z programu „Ciepłe mieszkanie” dla gmin z regionu wałbrzyskiego. W ramach podpisanych w piątek w Szczawnie-Zdroju umów dotacyjnych wymiana źródeł ciepła oraz termomodernizacja budynków zostanie przeprowadzona w ponad 4000 lokali na terenie 23 gmin w regionie wałbrzyskim. Łączna kwota dofinansowań to blisko 90 mln zł. Przeczytaj cały artykuł.
  • Ta gmina wiatrakami stoi. „Krowy dają mleko, a kury niosą jaja”. Mieszkańcy pomorskiej gminy Potęgowo początkowo do planów budowy farm wiatrowych podchodzili nieufnie. Pierwszy wiatrak stanął tu w 2008 r., ale rozmowy z inwestorem toczyły się od 2001 r. — To pokazuje, że proces budowy wiatraków jest długotrwały, skomplikowany i wymaga zrozumienia przez radę gminy i przez lokalną społeczność. Dziś mamy już w naszej gminie 56 wiatraków, a w ciągu kilku miesięcy powinna się rozpocząć budowa kolejnych 23 instalacji — mówi Business Insiderowi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo. Przeczytaj cały artykuł.
  • Petycja do Rady Miasta Katowice o podjęcie działań zwalczających ubóstwo energetyczne na terenie miasta Katowice. Zobacz petycję.
  • Park naukowo-technologiczny w Katowicach i mołdawska gmina podejmują współpracę dla przyspieszenia transformacji energetycznej. Wszystko po to, by wspomóc mołdawskiego partnera w zwalczaniu problemu ubóstwa energetycznego, a także dotarciu do społeczności miasta z informacją o dostępnych możliwościach ograniczania kosztów i stopniowego zmniejszania uzależnienia od dostaw energii z zewnątrz. Przeczytaj cały artykuł.
  • Drony ponownie sprawdzą, czym w swoich domach palą w Poznaniu. Od lutego drony ponownie będą kontrolować, czy w poznańskich domach dochodzi do spalania materiałów niedozwolonych. Do połowy kwietnia zaplanowano łącznie 25 dni pomiarowych. Przeczytaj cały artykuł.
  • Do gmin trafiło 1,5 mln ton węgla. Nieodebrany surowiec mogą sprzedać lub spalić. Przeczytaj cały artykuł.
  • Nadchodzi rewolucja w nieruchomościach. Nie wszyscy to udźwigną. Już od kwietnia 2023 bez świadectwa energetycznego nie będzie można dać nawet ogłoszenia o sprzedaży domu czy mieszkania. Przeczytaj cały artykuł.
  • Stargard tnie koszty, ale… mieszkańcy chcą się ślizgać! Ze względu na duże koszty utrzymania lodowiska Ośrodek Sportu i Rekreacji Stargard podjął decyzję o nieuruchamianiu w tym sezonie lodowiska w Stargardzie. W niedzielne popołudnie, w miejscu gdzie zazwyczaj działało, tj. na terenie przy Młodzieżowym Domu Kultury, zebrała się grupka mieszkańców protestujących przeciwko tej decyzji. Ich zdaniem, oszczędności należy szukać gdzie indziej. Przeczytaj cały artykuł.
  • Lądek Zdrój: Budowa Gminnej Elektrowni Fotowoltaicznej o mocy 10 MW wraz z utworzeniem Lądeckiej Spółdzielni Energetycznej. Elektrownia fotowoltaiczna w gminie Lądek – Zdrój będzie wytwarzać prąd wyłącznie na potrzeby własne gminy. Instalacja zapewni tanią energię elektryczną z OZE dla jednostek organizacyjnych. Inwestycja współfinansowana jest środkami unijnymi w wysokości 3 mln. zł tj. 75 proc. wartości inwestycji w formie pożyczki. Przeczytaj cały artykuł.

 

Skip to content