Wygnański dla Interia.pl: Kryzys uderzy w polskie rodziny. Ubóstwo energetyczne będzie rosnąć

3 listopada 2022 | Ogólnopolski panel obywatelski

W najnowszym odcinku videocastu Przemysława Białkowskiego Jakub Wygnański z Fundacji Stocznia podpowiada, jak przetrwać kryzys energetyczny. Ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę zbliżająca się zima będzie bardzo wymagającym okresem dla wielu polskich gospodarstw domowych. Bez względu na wojnę ubóstwo energetyczne dotyka ok. 10 proc. rodzin w Polsce. Problem będzie jednak narastał – ostrzega Wygnański.

Ubóstwo energetyczne w Polsce będzie coraz częstsze
– To jest prawdziwy problem, dlatego że w grupie osób ubogich energetycznie mówimy o budżetach, w których mniej więcej 50 proc. jest przeznaczanych na energię i tylko energię – zauważa Jakub Wygnański.

Ekspert przewiduje także, że grupa osób ubogich energetycznie „na pewno radykalnie się podniesie”. – Ani ta część dochodowa, ani efektywność energetyczna nie da się tak szybko zmienić – informuje Jakub Wygnański. – Nie chciałbym straszyć, ale dla wielu osób ta zima to jest kryzys o charakterze humanitarnym – stwierdził Wygnański. Jego zdaniem wiele osób będzie musiało wkrótce wybrać, czy kupić jedzenie, opał, czy leki.

Obejrzyj cały odcinek videocastu Zielonej Interii

Skip to content