Komentarz do wyników panelu: Wojciech Szymalski, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

3 marca 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Wojciech Szymalski, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

Jak pokazują wyniki Narady obywatelskiej o kosztach energii, Polacy chcą wyraźnego celu oraz większej sprawczości w zakresie energetyki. Ogromnie mnie cieszy, że jedną z najbardziej popularnych rekomendacji jest przygotowanie długofalowej strategii energetycznej. Świadczy to o tym, że większość z nas tak naprawdę nie wie, dokąd z naszą energetyką obecnie zmierzamy, i nie jest pewnych także, czy wiedzą to nasi politycy.

Bardzo się też cieszę, że panel udowodnił, że jako społeczeństwo, w większości jesteśmy gotowi na wyzwania transformacji energetycznej, choć godzimy się także z tym, że nie nastąpi ona tak szybko, jakbyśmy chcieli, i paliwa kopalne muszą zostać z nami jeszcze przez jakiś czas. Muszą być jednak wycofywane z użytku konsekwentnie. Według co najmniej 24% uczestników panelu ta konsekwencja w eliminacji paliw kopalnych jest jedną z najważniejszych rekomendacji. To pole do działania.

Przez pryzmat tematu niskich dochodów widoczny jest inny, główny problem naszego społeczeństwa – niski dostęp do dobrej jakości mieszkań. Dużym zaskoczeniem było dla mnie pojawienie się rekomendacji dotyczących zwiększenia ilości mieszkań na wynajem czy nowych rozwiązań w zakresie budownictwa mieszkaniowego, ale to dobrze. Dzięki temu także ja się czegoś od panelistów nauczyłem, a przede wszystkim tego, że problem energetyczny sięga głębiej niż tylko ścian budynku.

Zobacz RAPORT: Podsumowanie ogólnopolskiego panelu obywatelskiego wraz z wynikami głosowania – pobierz plik .pdf

 

Skip to content