Robert Firmhofer, Dyrektor Centrum Nauki Kopernik
Czy obywatele potrafią znaleźć rozwiązanie złożonych problemów, o które spierają się eksperci i politycy? Przekonanie, że odpowiedź na to pytanie jest pozytywna, skłoniło Fundację Stocznia do zorganizowania ogólnopolskiego panelu obywatelskiego nt. ubóstwa energetycznego, a Centrum Nauki Kopernik do wsparcia jego realizacji.
Za sprawą rosyjskiego ataku na Ukrainę ubóstwo energetyczne stało się częścią codziennego doświadczenia wielu rodzin w Polsce i innych krajach europejskich. Kontekstem tego społecznego problemu jest jednak nie tylko trudna do zrozumienia logika geopolityki. W tle czają się tak złożone problemy jak spowodowane przez człowieka ocieplenie klimatu, które grozi nam i naszym dzieciom kryzysem klimatycznym, specyfika różnych sposobów pozyskiwania energii czy analiza efektywności różnych form interwencji państwa i sposobów organizacji społecznej.
„Każdy złożony problem ma proste rozwiązanie, które nie działa” – pisał Henry Louis Mencken, zwany też mędrcem z Baltimore. Rozwiązanie złożonych problemów wymaga nie tylko eksperckiej wiedzy, lecz także umiejętności zrozumienia różnych perspektyw, szukania kompromisu, wiary w dobrą wolę innych, zaufania do mądrości zbiorowego namysłu i gotowości do wspólnego wzięcia odpowiedzialności za nasze wspólne losy. Właśnie dlatego jestem przekonany, że obywatele, uczestniczący w dobrze przygotowanym procesie decyzyjnym, mogą znaleźć lepsze rozwiązania niż politycy.
Zobacz RAPORT: Podsumowanie ogólnopolskiego panelu obywatelskiego wraz z wynikami głosowania – pobierz plik .pdf