Ubóstwo energetyczne. Rola efektywności energetycznej w walce z ubóstwem energetycznym WiseEuropa, Fundacja Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych i Europejskich
„Dlatego tak istotne są działania systemowe nakierowane na likwidację przyczyn ubóstwa energetycznego, a więc mające na celu poprawę standardu technicznego budynków i poziomu ich efektywności energetycznej.”
Zobacz cały raport
Certyfikat energetyczny 2023 – dla jakiego mieszkania i domu obowiązkowy? Jaki koszt?
Certyfikat energetyczny budynku będzie obowiązkowy od 28 kwietnia 2023. Dla jakiego mieszkania i domu certyfikat energetyczny będzie potrzebny? Kto wydaje certyfikat energetyczny? Ile będzie kosztował, bo jego cena od kwietnia ma wzrosnąć nawet dwukrotnie!
Przeczytaj artykuł
Większa efektywność energetyczna budynków to słuszny kierunek, ale w praktyce trudny
Wprowadzenie klas energetycznych dla budynków ma przyspieszyć dekarbonizację unijnej tkanki budowlanej. Założenia przedstawione przez ITRE są ambitne, ale trudniej będzie je wdrożyć. Musimy przygotować grunt pod zmiany – przekonują eksperci.
Przeczytaj artykuł
MRiT: podział budynków na klasy energetyczne od 2024 r.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zakłada, że system podziału budynków na klasy energetyczne wejdzie w życie od 2024 r. – poinformował resort. Wprowadzenie takiego systemu nakaże zmieniona dyrektywa o efektywności budynków, która zacznie obowiązywać w połowie roku.
Przeczytaj artykuł
„Wampiry energetyczne” na celowniku. Szykuje się „ogromna fala” renowacji budynków w Polsce
System podziału budynków na klasy energetyczne wejdzie w życie od 2024 roku – tak zakłada Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zmiany nakaże znowelizowana dyrektywa o efektywności budynków, która ma zacząć obowiązywać w połowie roku. Szacuje się, że w Polsce zaledwie około 15 procent najbardziej energochłonnych budynków mieszkalnych, tak zwanych wampirów energetycznych, odpowiada za zużycie jednej trzeciej całkowitej ilości energii. To skutkuje między innymi wysokimi rachunkami za ogrzewanie.
Przeczytaj artykuł
UE chce zielonego budownictwa. Trzeba będzie remontować domy
Parlament Europejski przyjął projekt dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Do 2050 roku europejskie zasoby budowlane powinny osiągnąć neutralność klimatyczną.
Przeczytaj artykuł