Możemy tworzyć ambitniejszą politykę klimatyczną
Rada ekspertów omawiała również kontekst zmian klimatycznych, jako tła dla realizacji transformacji energetycznej oraz potencjalnego pogłębiania się zjawiska ubóstwa energetycznego w Polsce. Kontekstem tych debat jest przyszłość. Mamy jedną ziemię. Skutki tego co robimy teraz, będą dziedziczyć nasze dzieci i wnuki. Jeżeli ziemia będzie się ocieplać w tym tempie, zbliżamy się w kierunku katastrofy klimatycznej – powiedział w wystąpieniu otwarcia projektu dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. Ambitna polityka klimatyczna jest możliwa – zapewniał Jakub Sokołowski. Eksperci wskazywali, że to właśnie sektor gospodarstw domowych znacząco odpowiada za wysoki poziom emisji CO2. Głównym źródłem przekroczonych stężeń pyłów zawieszonych jest sektor gospodarstw domowych, a powodem spalanie paliw stałych czy biomasy w często przestarzałych kotłach – mówiła w swoim wystąpieniu Iwona Bojadżijewa z ClientEarth. Jednym z przytoczonych rozwiązań jest zadbanie o efektywność energetyczną budynków, a nacisk na to zagadnienie położyła Justyna Glusman, mówiąc: Termomodernizacja budynków rozwiązuje wiele problemów społecznych. Sens ma podejście kompleksowe oraz odpowiednia kolejność działań, z zachowaniem zasad termomodernizacji.
Pieniądze nie są problemem
Jak zauważyła Monika Kosińska pociąg transformacji w UE “zasuwa”, a nam wydaje się, że “sobie wskoczymy w jakimś momencie”. Ale już nie możemy dłużej udawać, że problemu nie ma. Potrzebne jest jak najszybsze stworzenie strategii polskiego sektora energetycznego – apelował o to, jak również o nasze uniezależnienie od importu surowców energii Marcin Korolec, Dyrektor Instytutu Zielonej Gospodarki. – To nie będzie proces bardzo szybki i będzie miał wymiar kosztowy, ale musimy się tego zadania podjąć. Wspomniał także o środkach z Krajowego Planu Odbudowy i jednoczesnej potrzebie refleksji nad jego realizacją, czy wręcz zastanowieniu się czy nie należałoby go “co najmniej przepisać”. Strumieni jest już bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej – zapewniają eksperci. Pieniądze nie są problemem. Chodzi o to, by zorganizować ich wydawanie tak, żeby rozwiązać problem i uczynić ludzi odpornymi na dalsze wzrosty cen, a nie tylko dorzucać im do eksploatacji – dodała Sonia Buchholtz z Forum Energii.
Unia Europejska gwarantem dostępu do energii
Kamila Płowiec, Sekretarz EAPN Polska, Dyrektorka WRZOS, podkreśliła, że dostęp do energii jest unijnym prawem. Wspomina o tym zasada nr 20 europejskiego filaru praw socjalnych (dokumentu przyjętego w 2017 r. przez wszystkie kraje UE), wskazując prawo każdego człowieka do dostępu do podstawowych usług dobrej jakości, w tym energii. Równie ważny aspekt zaakcentowała Sonia Buchholtz mówiąc, że dostęp do energii jest podstawową potrzebą, która nie ma substytutu. Z ekonomicznego punktu widzenia można jeść coś innego, tańszego, ale nie ma jak zastąpić ciepła czy prądu – wyjaśniła. Prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju Wojciech Szymalski nawiązał do istotnej, uzgodnionej przez kraje unijne, deklaracji: Fakt, że UE podejmuje temat sprawiedliwej transformacji oznacza, że jest to odpowiedzialna polityka. Rozważa w racjonalny sposób skutki i stara się odpowiedzieć na nie – wyjaśnił. Antonina Kaniszewska z Krajowej Agencja Poszanowania Energii zwróciła natomiast uwagę, że choć problem ten jest z nami od lat, to po raz pierwszy w polskim prawie wpisano element ubóstwa energetycznego dopiero na początku tego roku. Dodała także, że istotne będą uwarunkowania prawne zarówno na poziomie krajowym, regionalnym, jak i lokalnym. Aby prawo nam pomagało, a nie przeszkadzało wyjść z problemu ubóstwa energetycznego – zakończyła.
Edukacja i zaangażowanie na poziomie lokalnym
Dla procesu, którego siłą napędową są prowadzone lokalnie narady, nie bez znaczenia jest dostarczanie rzetelnej wiedzy o problemie. Wspólny namysł jest możliwy poprzez zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek wszystkich regionów Polski, przedstawicieli organizacji i instytucji lokalnych oraz władz samorządowych i rządowych. Walka z ubóstwem energetycznym wymaga rozpoznania problemu na poziomie lokalnym – zauważa Patrycja Płonka, która właśnie w miastach i gminach widzi największy potencjał przeciwdziałania zjawisku. Nie uda się to bez działań edukacyjnych – szczególnie w przypadku tematu ubóstwa energetycznego, który dotyka wiele osób, ale jako zjawisko jest mało rozpoznany. Poziom świadomości konsumenta w Polsce o rynku energii nie jest wysoki – zwróciła uwagę Monika Kosińska z Federacji Konsumentów, a czeka nas wkrótce uwolnienie w pełni cen i taryf. Za tym musi iść edukacja – dodała. Współuczestniczenie i współdecydowanie w ważnych tematach to idea, która przyświeca organizatorom Narady. Włączając ludzi do rozmowy, przekazujemy im część odpowiedzialności. To jest kluczowe – zauważa Joanna Furmaga.
O Naradzie – jak będziemy działać
Spotkanie, podczas którego wybrzmiały głosy ekspertów i ekspertek, to dopiero początek projektu. Narada obywatelska o kosztach energii ma przede wszystkim włączyć do rozmowy mieszkańców i mieszkanki, otworzyć szeroką debatę o problemie w lokalnych społecznościach i z sumy tych rozmów uzyskać silny głos, którego nie będzie można ominąć. To inny sposób myślenia, mający innowacyjny charakter, bo nie oparty o klasyczny, polityczny sposób stanowienia prawa, a jednak dążący do wpłynięcia na politykę krajową dotyczącą problemu ubóstwa energetycznego. Wszyscy powinniśmy rozmawiać o problemie i zdanie społeczeństwa będzie tu kluczowe, demokratycznie wybrane rekomendacje będą stanowić efekt narad.
Cały proces ma doprowadzić do tego, by zaangażowani i zaopatrzeni w informację obywatele zaproponowali rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego do wykorzystania na różnych szczeblach. Zebrane z lokalnych środowisk pomysły zostaną przedstawione w formie raportu. Wiedza z narad, poparta wystąpieniami ekspertów i ekspertek, będzie podstawą do spotkania grupy 100 losowo wybranych osób z Polski. Zostaną oni zaproszeni do udziału w pierwszym ogólnopolskim panelu obywatelskim. Grupa ta, w toku wspólnego namysłu i przy eksperckim wsparciu, wypracuje mapę drogową dla rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego w Polsce. Taki model deliberacji społecznej sprawdza się na świecie (np. w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, czy na poziomie Unii Europejskiej), a Fundacja Stocznia przetestowała komponent lokalny podczas narad obywatelskich o edukacji – wskazując go jako efektywną metodę poszukiwania ważnych społecznie rozwiązań. Dodatkowo, energia obywatelska, jaką uwolniła pomoc Ukrainie i zdobyta w jej trakcie wiedza o współpracy i konieczności solidaryzowania się z najsłabszymi, najbardziej pokrzywdzonymi, może pomóc realizacji projektu wspólnego namysłu na jeszcze większą skalę niż początkowo zakładaliśmy. Nie od dziś wiadomo, że dobre rozwiązania tworzą się szybko i skutecznie dzięki oddolnemu zaangażowaniu obywateli, by następnie móc działać w większej skali – w innych gminach, województwach czy wręcz na szczeblu krajowym.
Wyzwania i pytania
Jak sprawić, by osoby w kryzysie ubóstwa energetycznego stały się sojusznikami transformacji energetycznej? Jak pomóc im wychodzić z tego klinczu? Jakie koszty jako społeczeństwo jesteśmy gotowi solidarnie ponieść na rzecz pomocy grupie najbardziej wrażliwych z nas? Jak zaprojektować polityki, które jednocześnie przyspieszą walkę z zanieczyszczeniem powietrza i uodpornią ludzi na wahania cen surowców? Jak podejść do tego w sposób zintegrowany? Przed nami, społeczeństwem, czas na zadanie ważnych pytań i próba znalezienia odpowiedzi, które – jako głos obywatelek i obywateli – będą przedstawione decydentom.
Naradźmy się wspólnie – więcej na www.naradaoenergii.pl
Pobierz zdjęcia do wykorzystania z inauguracji projektu (Fot. Wojtek Radwański)
Zobacz relację na żywo z inauguracji projektu
Pobierz treść informacji prasowej o inauguracji Narady
Pobierz prezentacje ekspertów i ekspertek z inauguracji