Czy Polska będzie drugą Francją? Jak uniknąć konfliktów społecznych związanych z polityką klimatyczną

4 maja 2023 | Ogólnopolski panel obywatelski

Zachęcamy do lektury opracowania przygotowanego przez ekspertów Instytutu Badań Strukturalnych Jakuba Sokołowskiego i Jana Frankowskiego pt. Czy Polska będzie drugą Francją? Jak uniknąć konfliktów społecznych związanych z polityką klimatyczną.

We wstępie do publikacji możemy przeczytać: Polityka klimatyczna pozwala zapobiegać konsekwencjom katastrofalnych zjawisk takich, jak susze, powodzie i upały. Jest też sposobem na to, aby zmniejszyć uzależnienie Polski od importu węgla, gazu i ropy i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne. Jest to szczególnie istotne w obliczu kryzysu wywołanego inwazją Rosji na Ukrainę. Jednym z efektywnych mechanizmów przeciwdziałania zagrożeniom klimatycznym są podatki środowiskowe. Są one skutecznym, ale kontrowersyjnym instrumentem, ponieważ często oznaczają wyższe ceny energii i napięcia społeczne. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć ryzyko konfliktów, co można osiągnąć dzięki sprawiedliwej, partycypacyjnej i uwzględniającej preferencje społeczne polityce klimatycznej. Efektywna redystrybucja wpływów z podatków środowiskowych gwarantuje ich sprawiedliwość. Badania preferencji i panele obywatelskie pozwalają rozpoznać różnice między grupami obywateli oraz uwzględnić ich obawy i oczekiwania. Polityka klimatyczna, oparta o te trzy zasady, ograniczy konflikty społeczne i znacznie zmniejszy ryzyko, że w Polsce dojdzie do protestów podobnych do tych, które wybuchały we Francji.

Całe opracowanie dostępne jest w formie elektronicznej na stronie IBS. Zachęcamy także do lektury artykułu na temat tego badania w portalu 300gospodarka.pl.

Skip to content