Latem doskwierają nam upały, a od jesieni do wiosny pogoda jest nieprzewidywalna. Rośnie pokolenie dzieci, które Boże Narodzenie w śnieżnej odsłonie znają głównie z opowieści. Zmiany klimatu mają daleko idące konsekwencje. Poniesiemy je wszyscy.
Ciągle jeszcze możemy to naprawić. To ostatni dzwonek! – przekonują eksperci i ekspertki. „Koszty wprowadzenia koniecznych działań zapobiegających negatywnym zmianom klimatu przebijają się do mediów znacznie łatwiej niż znacznie poważniejsze koszty i ryzyka następstw tych zmian” – mówi dr Jan Frankowski z Instytutu Badań Strukturalnych, geograf i socjolog specjalizujący się w tematyce energetyki, mieszkalnictwa i rozwoju regionalnego.
IBS opublikował właśnie ciekawy film na temat zmian klimatu, transformacji energetycznej i konieczności podjęcia wyważonej i długofalowo zaplanowanej polityki klimatycznej. Zobacz wideo i dowiedz się:
- Jak zmiany klimatyczne wpływają na życie każdego obywatela?
- Co my, Polki i Polacy, naprawdę myślimy o zmianach klimatycznych?
- Czy ubóstwo energetyczne to problem jedynie zimnej pory roku?
- Jakich dziedzin życia społecznego, ekonomicznego i prywatnego dotykają ekstremalne zjawiska pogodowe?
- I kluczowe – co możemy zrobić? Jak możemy sobie pomóc i rozwiązać nawarstwiające się problemy? Jak możemy zatroszczyć się o najbliższych?
Od wybuchu wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego więcej mówi się w Polsce o problemach osób w ubóstwie energetycznym. Nie tylko jednak dotkliwy chłód zimą jest problemem. Gdy jest zbyt gorąco latem, także robi się niebezpiecznie. Dr Jan Frankowski przedstawia zachodzące zmiany klimatyczne i skutki, jakie mają one dla takich obszarów życia jak zdrowie, rolnictwo, energetyka. Zmiany te wpływają również na budżet gospodarstw domowych. Dr Frankowski prezentuje preferencje mieszkańców Polski w zakresie gotowości ponoszenia opłat na cele polityki klimatyczno-energetycznej. Przedstawione informacje oparte są na badaniu IBS, wykonanym na próbie 10 tysięcy osób. „Aby skutecznie zapobiec zmianom klimatycznym i rosnącym niepokojom społecznym, potrzebujemy zmienić miks energetyczny. Trzeba zmniejszyć zapotrzebowanie na energię, a także zapewnić bezpieczeństwo dostaw i wsparcie dla najbardziej narażonych grup społecznych” – wyjaśnia ekspert.