Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci o potrzebnych działaniach dla Śląskiej Opinii

28 lutego 2023 | Bez kategorii, Ogólnopolski panel obywatelski

Alicja Piekarz z Polskiej Zielonej Sieci dla portalu Śląska Opinia: Inwestowanie w OZE, niskoemisyjnosć, walka z ubóstwem energetycznym i rozwijanie kadry specjalistów. To są obszary, na których powinniśmy się dziś skupiać. 

W obliczu trudnej sytuacji w branży energetycznej w Polsce, rozmawiamy z Alicją Piekarz, specjalistką ds. energii i klimatu w Polskiej Zielonej Sieci, która specjalnie dla „Śląskiej Opinii o górnictwie” tłumaczy między innymi, na jakich obszarach działań powinniśmy się aktualnie skupiać. Wskazuje też, jakie zagrożenia na nas czyhają i jak sobie z nimi radzić. Przeczytaj cały artykuł.

Największe wyzwania, jakie przed nami stoją, to jej zdaniem także inwestycja w porządne kadry złożone ze specjalistów. „Takie, które mogą wspierać transformację już teraz lub w perspektywie najbliższych 2-3 lat. To menedżerowie, specjaliści, eksperci, którzy będą musieli połączyć swoje zielone kompetencje z innymi rozwojowymi obszarami np. cyfrowym czy społecznym. Potrzebna jest też inwestycja w tzw. “ludzi środka” łączących m.in potrzeby różnych branż, także na linii współdziałania sektora prywatnego i publicznego,i tworzących przestrzeń do tego, żeby międzysektorowa współpraca realnie się odbywała i przynosiła wymierne skutki przy transformacji energetycznej. To duże wyzwanie, ale również szansa na rozwój obszarów międzysektorowych, a to jest konieczne zarówno przy wymianie informacji, jak i wielołańcuchowym ujęciu tematu, co jest kluczowe w procesach dekarbonizacji, a w efekcie osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku”, podsumowuje.

Skip to content