Przegląd publikacji i artykułów z ostatnich dni

5 kwietnia 2023 | Bez kategorii

O cenach energii – obecnych i prognozowanych, o nowych działaniach związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz o czym warto wiedzieć jako konsument. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w ostatnim czasie w polskich mediach:

Koszty energii

  • Müller: będziemy się sprzeciwiać wszelkim rozwiązaniom w UE, które spowodują ubóstwo energetyczne czy w zakresie ogrzewania (przeczytaj artykuł)
  • Cena energii poniżej kosztów wytworzenia. Nowa propozycja Brukseli „Specjalne taryfy dla gospodarstw domowych i mniejszego biznesu? O propozycjach Komisji Europejskiej redakcja WNP rozmawia z Maciejem Burnym, prezesem firmy doradczej Enerxperience.” (przeczytaj wywiad)
  • W energetyce czeka nas trudny koniec obecnej dekadyCeny energii urosły w 2022 r. dwukrotnie w porównaniu do 2021 r., obecne są zaś na poziomie dwukrotnie wyższym niż w 2022 r. Mówimy zatem o czterokrotnym wzroście kosztów w trzy lata – wskazuje Tomasz Szafarczyk, dyrektor operacyjny, członek zarządu FoodWell (d. Bakalland).” (przeczytaj wywiad)

Warto wiedzieć:

  • Kiedy warto oszczędzać prąd? Sprawdzisz w telefonie Polskie Sieci Elektroenergetyczne, operator systemu elektroenergetycznego, udostępniły mobilną aplikację Energetyczny Kompas. Pozwala ona sprawdzić godziny największego obciążenia systemu elektroenergetycznego i ograniczyć zużycie prądu. (dowiedz się więcej)
  • Będzie nowy podatek od ogrzewania! Pomyśl o wymianie kotła, jeśli masz na węgiel lub gaz. Do kiedy masz czas? Szykuje się nowy podatek od ogrzewania. Mają go płacić te gospodarstwa domowe, które do ogrzewania wykorzystują paliwa kopalne, czyli węgiel i gaz. Podatek od ogrzewania gazem i węglem ma być konsekwencją systemu ETS 2 i opłat za emisję dwutlenku węgla. Jeśli więc do ogrzewania używasz tych paliw, pomyśl o wymianie źródła ciepła. Masz czas do 2027 roku. (przeczytaj artykuł)

Odnawialne źródła energii i budownictwo:

  • Rok po zmianie systemu rozliczeń fotowoltaika wciąż znajduje się na fali wzrostowej W kwietniu br. minął rok, odkąd zmieniły się zasady rozliczania nowych prosumentów za energię z przydomowych instalacji fotowoltaicznych przekazywaną do sieci i z niej pobieraną. Sytuacja cenowa i geopolityczna powodują, że mimo zmiany tego systemu rozliczeń odbiorcy wciąż sięgają po fotowoltaikę – mówi Dominika Taranko, dyrektorka Forum Energii i Klimatu w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. (przeczytaj wywiad)
  • Przed nami dekada wysokich cen energii? „Polska będzie droga względem reszty Europy” Rozwój OZE w krajach bałtyckich jest obecnie bardzo szybki, natomiast polskie regulacje raczej hamują źródła odnawialne – mówi prezes Enefit Polska Maciej Kowalski. Jak dodaje, bez dużych wolumenów zielonej energii ceny w Polsce pozostaną wyższe względem innych krajów UE. (przeczytaj artykuł)
  • Ile mocy do produkcji energii? Są kolejne informacje o strategii rządowej Zeroemisyjnych źródeł do produkcji prądu ma być w 2040 r. nawet 74 proc. „Rzeczpospolita” podawała już, ile prądu będzie pochodzić z poszczególnych źródeł. Teraz udało się nam ustalić łączną moc zainstalowaną wszystkich źródeł. (dowiedz się więcej)
  • Zielone budownictwo: w pierwszej kolejności zmiany dotkną 4 mln budynków w Polsce Polska stoi przed poważnym wyzwaniem związanym z wprowadzeniem dyrektywy UE dotyczącej efektywności energetycznej budynków. W kraju wciąż 4 miliony domów są ogrzewane przy pomocy paliw stałych. (przeczytaj artykuł)
  • Ceny prądu sprawiają, że kolej coraz bardziej inwestuje w odnawialne źródła energii Wzrost cen energii i rosnący nacisk na ograniczanie emisji powodują, że również kolej – która pod tym względem i tak jest już najbardziej ekologicznym środkiem transportu – musi myśleć o przechodzeniu na odnawialne źródła energii. Prąd z OZE ma być produkowany m.in. na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych, powstających w pobliżu torów i innych obiektów kolejowych. (dowiedz się więcej)

 

Skip to content