Grupa “Pokojowy Klimat” zorganizowała w sierpniu naradę obywatelską dla mieszkanek i mieszkańców Kalisza Pomorskiego.
„Eksperci od kilkudziesięciu lat przewidywali problem rosnących kosztów i stabilności dostaw energii, który dziś dotyczy nas wszystkich. Teraz tego doświadczamy i warto na ten temat rozmawiać, by działać i wprowadzać w życie najkorzystniejsze rozwiązania dla obywateli.” czytamy na stronie urzędu miasta, który zamieścił podziękowanie dla mieszkańców i mieszkanek za udział w naradzie.
Organizatorzy narady w Kaliszu Pomorskim spisali najważniejsze hasła i rekomendacje, które wybrzmiały podczas spotkania:
- Ubóstwo energetyczne, to m.in. wybór: czy mam zapłacić za prąd/ogrzewanie, czy kupić jedzenie/leki
- Wielu z mieszkańców jest na granicy „ubóstwa energetycznego” tzn. ich dochód o kilka zł przekracza dochód upoważniający do świadczeń społecznych
- Dochód upoważniający do świadczeń społecznych jest zbyt niski tzn. „nie pozwala umrzeć, ale też żyć”. Przy tym dochodzie, „by przeżyć trzeba kombinować”
- Pod względem dochodu na jednego mieszkańca należymy do grona „bogatych gmin” w kraju
- „Nie ma możliwości przelewania pieniędzy mieszkańcom”
- Doświadczamy ograniczoności zasobów: energii elektrycznej, źródeł ciepła, wody. Ceny będą rosły.
- Może część wysokiego dochodu gminy przeznaczyć na inwestycje dzięki, którym mieszkańcy ponosiliby mniejsze koszty opat za energię, ciepło?
- Jakie są i będą możliwości inwestycji i źródeł ich finansowania z np. Krajowego Planu Odbudowy?
- Prawo powinno być dyskutowane z obywatelami, byśmy je rozumieli, a przede wszystkim wiedzieli z wyprzedzeniem, kiedy zostanie wprowadzone np. by zebrać pieniądze na wkład własny.