Cohousing dla seniorek – pomysł z Rybnika na walkę z ubóstwem energetycznym

20 maja 2022 | Narady lokalne

Rybnik to miasto górnicze, w którym od zawsze palono dostępnym węglem, dlatego sieci ciepłownicze są słabo rozwinięte. Mamy teraz w Rybniku wiele wdów, które, często samotnie, zamieszkują budynki jednorodzinne. Domy powstały w latach 70-tych, wymagają termomodernizacji i są drogie w utrzymaniu, opalaniu – tłumaczy zastępca prezydenta miasta Piotr Masłowski. W jednej z odnowionych kamienic komunalnych przeznaczono miejsce do wspólnego zamieszkania seniorek. 

Poznaj szczegóły pilotażowego projektu w naszej bazie dobrych praktyk.

Przyglądamy się założeniom i efektom. Jeśli pomysł się powiedzie, będziemy w stanie oferować kolejne tego typu rozwiązania. To także jeden z pomysłów na to, aby miasta się mniej “rozlewały” – dodał Masłowski. Zwrócił także uwagę, że, ze względu na wysoki wzrost kosztów ogrzewania oraz inwestycji, temat ubóstwa energetycznego będzie tematem, który w najbliższych latach będzie się mocno rozwijał. Ta świadomość skłoniła władze Rybnika do dołączenia do projektu Narada obywatelska o kosztach energii. W trakcie lokalnego namysłu nad problemem rozmawiano w gronie samorządowców, aktywistów oraz zainteresowanych mieszkańców właśnie nad rozwiązaniami możliwymi do wprowadzenia zarówno na poziomie gminy, jak i całego kraju. 

Wnioski z tej, oraz pozostałych kilkudziesięciu narad lokalnych, posłużą przygotowaniu ogólnopolskiego panelu obywatelskiego. W jego trakcie wypracujemy pakiet rozwiązań i rekomendacji, które uzyskają akceptację panelistów i panelistek. Stanowić więc będą one wyraz społecznego głosu doradczego Polek i Polaków w temacie ubóstwa energetycznego.

Słyszałeś/-aś o inspirującej dobrej praktyce, którą warto włączyć do naszej bazy wiedzy? Daj nam znać pisząc wiadomość na: naradaoenergii@stocznia.org.pl 

 

Skip to content