Wygnański dla rp.pl: Musimy sobie uświadomić, że energia jest bronią

17 maja 2022 | Narady lokalne, Ogólnopolski panel obywatelski

O obecnej sytuacji, wysiłku włożonym w demokrację oraz oczywiście o istocie i potrzebie narad obywatelskich o kosztach energii. Zapraszamy do lektury wywiadu z Kubą Wygnańskim prezesem Fundacji Stocznia w portalu Rzeczpospolita.

Naszą ambicją, poza rozmową o konkretnym wyzwaniu, jakim stało się ubóstwo energetyczne, jest pokazanie, że możliwy jest proces, w którym politycy, eksperci, działacze oraz zwykli ludzie przestaną unieważniać się nawzajem. Każdy ma swoją rolę do odegrania a problemy, z którymi się mierzymy ze swej natury nie dadzą się rozwiązać działaniem solo. (...) Chcemy, aby Narada obywatelska o kosztach energii dała przykład jak należy ze sobą rozmawiać na trudne tematy.
Kuba Wygnański
Aby transformacja energetyczna była sprawiedliwa, jak na to naciska Unia Europejska, trzeba ludzi włączyć do działania i wspólnego myślenia o klimacie. (...) Na poziomie krajowym, jak i europejskim, potrzebna jest dyskusja i nowe rozwiązania w zmienionej sytuacji geopolitycznej. (...) W kontekście narady mamy nadzieję, że obecna sytuacja spowoduje większą skłonność do dyskusji, a refleksja będzie dotyczyć nie tylko kwot rachunków, ale ceny, jaką płacimy wszyscy.
Kuba Wygnański
Musimy sobie uświadomić, że energia jest bronią i ważnym instrumentem szantażu. Szczęśliwie są szanse, żeby instrument ten wspólnie (na poziomie UE) wytrącić z rąk Rosji. Ale to nie obędzie się bez kosztów. Tak jak mówiłem wcześniej, to nie jest już więc tylko rozmowa o kosztach energii, a o kosztach wojny.
Kuba Wygnański
Skip to content