Przegląd wiadomości dot. kosztów energii i problemu ubóstwa energetycznego

17 marca 2023 | Bez kategorii

O ubóstwie energetycznym w miastach oraz o tym, że bieda ta ma twarz kobiety, o raporcie Polskiej Zielonej Sieci i Instytutu Reform nt. ubóstwa energetycznego w Warszawie, a także o programie Mój prąd 5.0, reformach rynku energii, rekordowych cen emisji CO2, jądrowym sojuszu, kampanii samorządowców, przeczytacie w poniższych aktualnościach, które opublikowane zostały w marcu 2023 r. w polskich mediach.

Zimno, parno i biednie – także w Warszawie [rozmowa]
Znaczna część mieszkań w Warszawie może mieć problemy z ogrzewaniem i chłodzeniem, a ich lokatorzy narażeni są na ubóstwo energetyczne. Między innymi takie wnioski płyną z niedawno opublikowanego raportu Polskiej Zielonej Sieci i Instytutu Reform. O tym, co jeszcze warto wiedzieć na temat tego zjawiska, rozmawiamy z jedną ze współautorek analizy, Alicją Piekarz. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na stronie Krytyki Politycznej.

Ubóstwo energetyczne trapi polskie miasta
Polskie miasta borykają się w coraz większym stopniu z ubóstwem energetycznym. Papierkiem lakmusowym tego zjawiska jest liczba złożonych wniosków o tzw. dodatek osłonowy, którego celem jest m.in. mitygowanie zjawisk związanych z rosnącymi cenami energii i ciepła. Przeczytaj cały artykuł na stronach Rzeczpospolitej.

Bieda ma twarz kobiety – podcast
Kobiety częściej niż mężczyźni są dotknięte ubóstwem energetycznym. Oznacza to, że częściej nie mogą sobie pozwolić na wystarczające ogrzanie, a często także doświetlenie własnego domu. W tym odcinku docieramy do kobiet, głównie samotnych matek i seniorek pytając, jak radzą sobie z tym problemem. Są pomysłowe i kreatywne, ale eksperci podkreślają, że to za mało. Joanna Mazurkiewicz oraz Jakub Sokołowski z Instytutu Badań Strukturalnych w Warszawie podpowiadają jakie rozwiązania mogą znacząco polepszyć sytuację gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym. O pomocy z Unii Europejskiej i możliwościach wykorzystania dotacji mówi Elżbieta Łukacijewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego, członkini Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia. Podcast na zlecenie Biura Parlamentu Europejskiego przygotowały Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska. Posłuchaj całej rozmowy w serwisie Spotify.

„Mój prąd” 5.0. Pieniądze na fotowoltaikę, kolektory i pompy ciepła
Od kwietnia ruszy „Mój prąd” 5.0 – zapowiedziała w niedzielę w Kozienicach (woj. mazowieckie) podczas spotkania z wyborcami Anna Moskwa. W programie nadal będzie można dostać pieniądze na fotowoltaikę, ale także na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Dowiedz się więcej.

Minister Moskwa: Popieramy daleko idącą reformę rynku energii, by zmiany wpłynęły na obniżenie cen
Polska popiera daleko idącą reformę rynku energii, aby zmiany realnie mogły wpłynąć na obniżenie cen energii elektrycznej dla obywateli – przekazała we wtorek szefowa MKiŚ Anna Moskwa po nieformalnym posiedzeniu ministrów UE ds. energii i transportu w Sztokholmie. Przeczytaj cały artykuł w Gazecie Prawnej.

Powstaje jądrowy sojusz: 11 krajów Unii, w tym także Polska
Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry tworzą alians w dziedzinie energetyki jądrowej. Podpisały deklarację. Zobacz cały tekst na stronach Rzeczpospolitej.

Samorządowcy chcą wywrzeć presję na rządzących ws. cen energii. Ruszają z kampanią
„Nasze drogie ciepło” – tak nazywa się pierwszy z serii spotów w nowej kampanii informacyjnej Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich, której szczegóły poznała „Rzeczpospolita”. Poznaj szczegóły.

Rekordowe ceny emisji CO2. Prąd będzie drożeć
Ceny uprawnień do emisji CO2 przekroczyły rekordowe poziomy – podaje Business Insider. Przełoży się to na wzrost cen energii i produktów przemysłowych. Przeczytaj artykuł na stronach Wprost.pl.

Prezes URE: W 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych powinny być niższe niż w taryfach z tego roku
W 2024 r. ceny energii dla gospodarstw domowych w taryfach zatwierdzanych przez Urząd Regulacji Energetyki powinny być niższe, niż w taryfach z tego roku, natomiast w porównaniu do 2020 r. będą zapewne wyższe – ocenił w środę prezes URE Rafał Gawin. Dowiedz się więcej z artykułu.

Ceny gazu i prądu na przyszły rok spadają
Ceny energii i gazu z dostawą na przyszły rok spadają, co daje nadzieje na mniejszą presję cenową dla odbiorców końcowych prądu i gazu. Jak wskazują obrotu na rynku spot, popularność Towarowej Giełdy Energii – mimo likwidacji obliga giełdowego – nie słabnie. Przeczytaj cały tekst. 

Zamrożenie cen prądu w praktyce. 80-latka pokazała fakturę. „Było 70, jest 230 zł” 80-letnia pani Aniela, która energii używa bardzo oszczędnie, pokazała nam swoje faktury od Tauronu. — Do tej pory płaciłam 70 zł. Przyszło rozliczenie i zdębiałam. Mimo niższego zużycia każą mi płacić 230 zł — mówi. Zobacz cały artykuł.

Skip to content